"המשחק הציל אותי" אומרת נעימה חנסאב, 70, שמעלה עם חברותיה הצגה על חייהן בשכונת התקווה בהדרכת סטודנטים מהסטודיו למשחק של יורם לוינשטיין

 

8 נשים שראו כבר דבר או שניים בחיים

נעימה חנסאב (70) היא סיפור ההצלחה הגדול של "קשישות התקווה". מאז שהחלה לעבוד בקבוצה, לפני 15 שנים, דרך כוכבה והיא משתתפת ללא הרף בסרטים, הצגות, תכניות טלוויזיה ופרסומות. "בהתחלה בעלי זכרונו לברכה אמר לי, את לא יוצאת, לא משחקת ולא שום דבר!", היא מתגלגלת מצחוק. "כל הזמן ניסה לעצור אותי, עד שיום אחד הלך להביא לי צ'ק מאחת הסוכנויות, ולקחו גם אותו לפרסומת".

"קשישות התקווה" היא קבוצת נשים יוצאות עדות המזרח משכונת התקווה בתל-אביב, שאולצו להתחתן בגילאי 15-13 וסבלו מאלימות. הפעילות בקבוצה נערכת במסגרת הפרויקטים הקהילתיים שמקיים בית הספר למשחק של יורם לווינשטיין מזה כ-15 שנים, וכוללים עבודת דרמה של תלמידי הסטודיו בתוך הקהילה.

במסגרת הלימודים עובדים הסטודנטים עם 16 קבוצות בתוך קהילת שכונת התקווה, שבה ממוקם בית הספר, ביניהן ילדי עולים במצוקה, ילדי עובדים זרים, ילדים בסיכון, נוער עם הפרעות תקשורת וכבדי ראיה ועיוורים.

החל ממחר מעלה הסטודיו את ההצגה "על פי דרכה" – ערב חושפני בהשתתפות "קשישות התקווה", המגולל את סיפוריהן של שמונה נשים מבוגרות ובודדות המחפשות חיזוקים ואהבה באמצעות קבוצת תמיכה.

שיחה עם אייל היינה, במאי "על פי דרכה" וסטודנט שנה ג' בבית הספר, ועם נעימה חנסאב, תושבת השכונה ושחקנית בהצגה.

אייל, עבודה קהילתית בסטודיו למשחק בתל-אביב?

"תתפלאי, זה עובד נהדר. 'קשישות התקווה' זו קבוצה שקיימת כבר 15 שנה, ואני ולירן קורוטקין, שותפתי לבימוי, זכינו לעבוד איתה השנה במסגרת פרויקט של שלוש שנים. זו קבוצה מאוד מיוחדת ואחת המאתגרות. אי אפשר לחפף כאן. אלה שמונה נשים מבוגרות שראו כבר דבר או שניים בחיים והעבודה איתן חשפה אותי לעולם שלא הכרתי. זה מאוד תרם לי כאדם וכשחקן, ואני מאמין שגם להן".

ספר על תהליך העבודה

"במשך שנה עבדנו יחד שעתיים בשבוע, כשעיקר העבודה נעשתה בחודשיים האחרונים. התחלנו מלאסוף סיפורים אישיים של כל אחת מהנשים, כשכל אחת מביאה את החומרים שלה. חלק מהחומרים עיבדנו לכתיבה יותר דרמטית וחלק השארנו כמו שהם, אבל בגדול הכול מבוסס על החיים שלהן, שלא היו קלים.

"נגענו במקומות מאוד חושפניים, שבדרך כלל לא מדברים עליהם בגילאים האלה, מיניות, זוגיות וגם בדידות וזיכרונות ילדות כמו אהבה ראשונה ונשיקה ראשונה. הרעיון הבסיסי הוא שמונה נשים שמגיעות לקבוצת תמיכה כדי להתחזק ובמהלך ההצגה כל אחת מגלה את הדרך שלה לפתרון ולהתרת הבעיה והסבל שייחודיים לה".

לא קשה לעבוד עם שחקנים מבוגרים ולא מקצועיים?

"קשה לפעמים, צריך המון חזרות ובגילן הן לפעמים שוכחות את הטקסטים, אבל יש בזה משהו ישיר ופשוט שיוצר קסם. הן באות נטו, בלי הפוזה של שחקנים מקצועיים ובלי לנסות להרשים.

"ברור שזה לא משחק ברמה הכי מקצועית שיש, אבל זה מה שמרתק בהצגה, האמת, הפשטות. כל אחת באה עם בעיה אחרת. אחת לא מצליחה להיפרד מבעלה המת, שנייה מעולם לא נסעה לחו"ל וכמהה להרפתקאות. לכל אחת המטען והחסכים שלה, והן חושפות אותם באומץ ובכנות".

קשישות-התקווה-צילום-רדי-רוב
קבוצת הקשישות. שלישית מימין: נעימה חנסאב (צילום: רדי רובינשטיין)

"שלמה בוא ניקח הלוואה וניסע להודו"

נעימה, מה המקום של המשחק בחיים שלך?

"המשחק הציל אותי, זה הדבר שאני הכי אוהבת בעולם. כל הזמן יש מה לעשות, וגם מרוויחים קצת כסף חוץ מהביטוח לאומי.

"הגעתי לארץ מפרס והתחתנתי בת 14.5. לא ידעתי כלום, אפילו שמלת חתונה לא הייתה לי. יום אחד ראיתי המון ילדות בשמלות כלה, שאלתי מה זה, אמרו לי פורים, אסתר המלכה. אז לקחתי שמלה מאחת הילדות כדי שתהיה לי תמונה אחת של חתונה כמו שצריך. אולי כבר שם התחלתי לשחק".

ספרי על חוויית ההשתתפות בהצגה

"היה לי קצת קשה. שאלו אותנו, מה החלום שלך? לא היה לי קל לדבר על החיים האישיים שלי. חשבתי וחשבתי, יש לי ילדים, נכדים, נינים, פרנסה, לא חסר לי כלום עכשיו ברוך השם. אבל כשהייתי יותר צעירה, נורא רציתי לעשות דברים עם בעלי, לנסוע, לראות עולם, ואף פעם לא יצא.

"היו לנו שבעה ילדים ועבדנו מסביב לשעון ובעלי לא רצה לעשות שום דבר. אמרתי לו 'שלמה, תראה איזה מקומות יפים יש בעולם, הרים ירוקים, נהרות גועשים, בוא ניקח הלוואה וניסע להודו'. הוא לא רצה כלום. על זה אני מדברת בהצגה".

את שמחה על המעורבות של הסטודיו בשכונה?

"בטח. תמיד רציתי לצאת מהשכונה, הייתי בוכה לבעלי, 'שלמה, בוא נלך לראות דירות', הוא היה אומר לי 'אני חי פה, אני מת פה'. בסוף הוא מת ואני נשארתי כאן. הילדים יצאו, אף אחד לא נשאר פה, ואני כל כך מודה לבורא עולם שיש את הסטודיו בשכונה. יש פעילות, הצגות, תהלוכות, הם האנשים הכי טובים שפגשתי בחיים. בלי קונצים ואינטרסים, פשוט עושים עבודת קודש".

הגשמת את החלום לנסוע לחו"ל?

"לא, עוד לא נסעתי. אני מתפללת שמישהו יעשה לי הפתעה וייקח אותי".

דילוג לתוכן