ביקורת על הקומדיה טובים השניים מאת ריי קוני בסטודיו לתיאטרון מיסודו של יורם לוינשטיין
ELYBIKORET

ריי קוני מחבר הקומדיות האנגלי הידוע מפורסם גם אצלנו והקומדיות שלו זוכות  להצלחה כבירה בכל העולם ומוצגים לעתים קרובות גם כאן.
"טובים השניים" שנחשבת לאחת הטובות שלו כבר הוצגה בשנת 2002 בתיאטרון הקאמרי והיום מוצגת בסטודיו לאומנויות התיאטרון מיסודו של יורם לוינשטיין.
ברוב הקומדיות מסוג זה היא בנויה על טעויות, התחזויות לאחר, פתיחת וסגירת דלתות רבות, כניסות ויציאות, תיזמון מדוייק וקצב מטורף.

כדי שקומדיה כזו תצליח כל המרכיבים הנ"ל אינם מספיקים אם התפקידים אינם משוחקים היטב ואם התרגום אינו שוטף וקולח. ללא המשחק הטוב קומדיה כזו יכולה להיות משעממת כי בעצם התמליל בה אינו העיקר אלא המהעמדים המצחיקים והטיפוסים השונים.

ואכן בהצגה שצפיתי אמש היה משחק משובח, כל צוות השחקנים המסימים השנה את לימודיהם מוכשר ומעולה, יש לו נוכחות במה מרשימה ואינך יכול להשאר אדיש לו.
זאת אחת ההפקות המוצלחות של הסטודיו השנה, אם לא המוצלחת ביותר.
עזרו בכך התפאורה הרחבה והיפה שבנה ניב מנור, התלבושות היפות של מאיה פלג, המוסיקה הנפלאה והמבליטה אירועים מסוימים של סתיו נחום, התאורה הממוקדת והמדויקת של יוסי זוהר וכמובן התנועה של אורי בוסתן שבלעדיה אי אפשר היה לקיים את הקצב הרצחני של ההצגה בהדרכת הבמאי רוני מנדלסון.
רצוי לציין גם את התרגום היפה של דניאל לפין.

הבימוי היה מלאכת מחשבת מדויקת להפליא השומרת על מתח ענין וקצב מתחילת ההצגה ועד סופה. השחקנים לא נכנסו להגזמות ללא צורך ובמטרה אחת ויחידה כדי להצחיק ובזכות כשרונם והבימוי הנכון שעשעו והצחיקו מבלי לרדת באיכות.

יכולתי לקצר ולומר במילה אחת על משחקם של כל המשתתפים כי הוא היה מרשים אך אנסה להתעכב על כמה מהם לפי סדר הופעתם בתכניה.
משחקם של כולם היה אמין ביותר,משעשע עד דמעות. האמנת לכל שחקן וכל מעמד.
ריצ'רד – אלון אופנהיים שר בממשלת טוני בלייר מוצא לעצמו תעסוקה מענינת יותר לזמן ישיבה בה ידונו על חוקי פורנו. הוא מטיל על עוזרו – ג'ורג' גלעד אבנת לשכור חדר נוסף באותו בית מלון בו הוא נמצא עם אשתו כדי שבמקום נוכחות בישיבה משעממת יוכל להמצא במיטה אחת עם אחת המזכירות של ראש הממשלה – ג'ניפר – הדר רצון. ריצ'רד בטוח שאשתו – פמלה – אנדריאה שוורץ הולכת להצגה והחשש שבגידותו תתגלה קטן ביותר. לרוע מזלו נמצאת בבית המלון גם חברת הפרלמנט – לילי – נעה להב וגם ג'ורג' מסתבך בהזמנת החדר. בנוסף לעובדה שפמלה לא הולכת להצגה אלא מעונינת לחלוק מיטה עם ג'ורג' ועקב טעות, מגיע לבית המלון גם אדוארד – עודד אהרליך בעלה של ג'ניפר.

אנו עדים למצבים מצחיקים, מביכים, אי הבנות, ערבוב של סטיות הומוסקסואליות ושליטה נשית, המאפשרים לקהל בידור מעולה, מהנה, מצחיק ועל רמה והתרעננות משך כשעה וחצי ללא הפסקה שעוברים מבלי שתרגיש.

אלון אופנהיים הוא החלטי, תוקפן, חם ביותר מבחינה מינית דבר הגורם לו לכך שישים במקום שני הן את עניני המדינה והן את אשתו. בכל זאת באין ברירה מסתפק בחמימות ותשוקה גם באשתו.
גלעד אבנת הוא קפיץ מתהלך, רב גווני, כישרוני ביותר, נבוך, יודע לצאת מכל מצב, תענוג לראות את גווני משחקו, תנועותיו, הבעותיו, השינוי בקול והמעבר המהיר מקיצוניות אחת שניה.
אנדריאה שוורץ – נאה ביותר מבחינה חיצונית ומלמדת אותנו כי בגידת בעל לא תמיד נובעת מאי סיפוק מיני או גיל או כיעור האישה אלא עצם ההרפתקה, המתח, השינוי, האיסור גורמים לכך. היא מפתה בהצלחה את ג'ורג', רגשנית ביותר עד דמעות ומאוכזבת יותר לא מבגידת הבעל אלא מבגידת ג'ורג' עם בן מינו.
מני פלורנטין שיחק את המשרת הסיני בטבעיות, בחן וכשרון כסיני מלידה. הוא היה סיני אמיתי, מצחיק, הן אגרסיבי והן משרת נאמן ושומר סוד כאשר קיבל ליד "מעטפות"רבות אין ספור כדמי שתיקה. משחקו והמבטא הסיני היו עבודה מדוייקת שהראתה את כשרונו הרב היטב.

הדר רצון  ונעה לב בוגרות של הסטודיו משלימות את הליהוק הטוב. אחת בשתלטנות וסיפוק סטיות והשניה בפוריטניות הנובעת אולי יותר מרצון לנגח פוליטיקאים .
נלי תגר היתה חדרנית יעילה, חביבה, עוזרת לאורחים ומתחשבת בהם.
יניב עדני היה מנהל בית מלון שהתערב יתר על המידה בעניני אורחיו וזאת כמובן לטובת מקום עבודתו.
עודד אהרליך ביצע היטב את להיטותו להיות כוכב סרטים,חשדנותו שאשתו בוגדת בו ועלבונו על החשדות שהינו סוטה מין.

לראות או לא לראות: בידור על רמה גבוה ביותר בזכות הביצוע על כל מרכיביו – שחקנים, במאי, תפאורה, תנועה וכו'
הצגה מומלצת וההולכים לראותה לא יצטערו על כך.

נכתב ע'י ELYBIKORET 6/8/08 שעה 01.06

מתוך אתר iDir

דילוג לתוכן