לגלות את האמת
 
21 שנים חלפו מאז שהאחים ברבש הוציאו את סרטם השלישי "אחד משלנו", שאף נבחר לייצג את ישראל בקטגוריית הסרט הזר של פרסי האוסקר, והעלה על סדר היום הציבורי את שאלת הכסת"ח היחידתי ביחס להתעללות בשבויים פלסטינים, וגרוע מזה – רציחתם.

מאז דומה כי הנושא מסרב לרדת מסדר היום, והטיפול הקולנועי של בני ברבש, כותב התסריט, ואחיו אורי, הבמאי, הפך לסמן ימני של תהיות וחקירות המתנהלות מאז וזוכות לפרסומים מקיפים. עניינו העיקרי של הסרט, וגם של גרסתו הבימתית המועלית בימים אלה על ידי תלמידי שנה ג' בסטודיו של יורם לוינשטיין, הוא בבחינת ערך הנאמנות בין לוחמים, תוך נגיעה חלקית בלבד בשאלת המוסריות.

למעשה מדובר בשתי מערכות מקבילות של נאמנות. הראשונה אירעה בעבר, כאשר יחידת חיילים בטירונות התייצבה כאיש אחד להגנתו של רפא, אחד החיילים שצילם את מפקדו בשירותים. הסירוב להלשין הוליד אז ענישה קבוצתית חמורה, ורק הלשנה אנונימית חשפה את רפא ושמה קץ לענישת הרבים.

שלוש שנים אחר כך, זמן התרחשות המחזה, מגיע אותו רפא אל יחידת צנחנים המוצבת בשטחים כדי לקיים חקירת מצ"ח על הריגת פלסטיני שהואשם כי רצח באכזריות את הקצין אמיר. אמיר וסרן יותם, ממפקדי היחידה הזו, היו חבריו הקרובים ביותר של רפא. עתה על החוקר הצעיר לנסות לפצח את הגרסה האחידה של יחידת הצנחנים ולהבין מה באמת קרה לפלסטיני.

יותם מבטיח שרפא הוא "אחד משלנו", שלא יחשוף את מה שנראה ברור מלכתחילה כהתעללות קשה ורצח מכוון של הפלסטיני. אבל רפא, מצדו, מתעקש לגלות את האמת. ככל שחקירתו מתקדמת נקשרים הקצוות המחברים את מה שהיה בעבר, בטירונות, למה שמתרחש עתה.

משחק מצוין

כפיר אזולאי ביים הצגה עניינית, קצבית ואנרגטית מאוד, אותנטית בפרטים רבים, תוך ניצול מצוין של עיצוב הבמה היפה של ניב מנור והתאורה האפקטיבית מאוד של זיו וולושין, כשברקע מפעימה את הדברים מוזיקה "קולנועית" מורכבת של יובל מסנר.

אזולאי, שחקן מוערך בעצמו, הצליח לעצב היטב את משחקם של התלמידים המסיימים השנה את לימודיהם בסטודיו. ניב פטל מצליח לגלם בדייקנות רבה את דמותו של רפא. הוא אמנם נראה חנון, אבל בפעולתו הוא בטוח בעצמו, מתעקש, ובעיקר נקרע בין נאמנות לחבריו לבין מחויבותו המקצועית.

איתי פולישוק הוא יותם מצוין במשחק רגיש ומרגש מאוד, שמכיל את אישיותו הכריזמטית כגבר-גבר וכמפקד, ואת לבטיו שלו מאז הרג הפלסטיני. הוא רגיש במידה הנכונה בהתלבטויותיו בשאלות הנאמנות והמוסר, כלפי פיקודיו וכלפי רפא גם יחד.

מעשיים ומדויקים רדי רובינשטיין בתפקיד המג"ד קרני, רמי קשאני כנחשון ואיתי פלג כארז, שלושת השותפים של יותם בפרשה, שחשיפת האמת תפגע בהם ובקריירה הצבאית שלהם. מיטל אבני מרשימה כחברתו האוהבת תמר, שקוראת נכון את המתרחש בין השניים, ודנית שטרום יעילה כטלפנית הפטפטנית והמצותתת. גל סנד מצוין כדדה, נהגו ה"אבוד" של רפא.

לסיכום – ההצגה המצוינת מראה עד כמה השנים שעברו מאז יצרו האחים ברבש את "אחד משלנו" לא הקהו את האפקטיביות ואת הבעייתיות שהסרט העלה בשעתו על נאמנות, מוסריות וכסת"ח.

 

דילוג לתוכן